
Кожен третій з нас, якщо вірити мед.статистицi, хоча б раз у житті падав в обморок. Спочатку відчувається слабкість, починає крутитися голова, потім людина втрачає свідомість. Запаморочення з наступною втратою свідомості може бути викликано цілим рядом факторів. В одних випадках втрата свідомості не є серйозною загрозою для життя і здоров’я людини, в інших – зовсім навпаки.
Непритомність: причини виникнення
Непритомністю називають короткочасну втрату свідомості, яка виникає при різкому уповільненні обмінних процесів у головному мозку. У більшості випадків короткочасно порушується мозковий кровотік і мозку просто не вистачає кисню. В результаті людина відчуває запаморочення і втрачає свідомість.
Викликати втрату свідомості можуть:
- стрес і перевтома (непритомність психогенного характеру)
- різка зміна положення тіла, уживані антидепресанти (непритомність ортостатичного характеру)
- порушення в роботі вегетативної системи, які викликають неправильну регуляцію скоротливості судин (непритомність нейрогенного характеру)
- порушення в роботі серця
- вживання алкоголю та наркотичних засобів
- низький вміст цукру в крові
- сильні фізичні навантаження
- зневоднення організму внаслідок хвороби: при проносі, рясних пото — і сечо- виділенні
- травма і больовий шок
- анемія (недокрів’я)
- альгодисменореї – розлад менструального циклу
Ознаки непритомності :
Перед втратою свідомість людині стає погано, може «дзвеніти» у вухах, нудить, паморочиться голова, може бути сильне потовиділення. При втраті свідомості пульс прощупується слабо, знижується артеріальний тиск (АТ). У стані непритомності послаблюються важливі функції організму: серцева діяльність, дихальний процес, тонус судин та ін.
Якщо людина часто втрачає свідомість без видимих на те причин, то з’ясувати, чим викликані непритомність, допоможе тільки консультація спеціаліста та додаткове обстеження. Для виявлення причини непритомності призначають ЕКГ (електрокардіографію), щоб знайти можливі порушення в роботі серця і судин, рентген-обстеження хребта, комп’ютерну томографію, УЗД, різні спеціальні проби – ортостатичну, при якій під наглядом спеціаліста людина різко змінює положення тіла і т. д.
Перша допомога при непритомності:
При втраті свідомість людини потрібно в першу чергу укласти на спину, піднявши дещо ноги — можна покласти під ноги валик, скручений з куртки, светри і т. д. Таке положення тіла допоможе забезпечити потерпілому приплив крові до мозку. Якщо непритомність трапився у приміщенні, треба відкрити вікно, забезпечивши додаткове надходження кисню. Любителям приводити до тями за допомогою нашатирного спирту слід пам’ятати, що давати людині без свідомості нюхати нашатир потрібно дуже акуратно. Вату, змочену нашатирним спиртом, слід тримати біля носа потерпілого на відстані не ближче 5 див.
Краще побризкати в обличчя потерпілого холодною водою. Не можна трусити, торсати людини і плескати йому по щоках. Ви не можете знати напевно причину непритомності у незнайомої людини і ризикуєте завдати йому травми. Якщо потерпілого рве, потрібно повернути його на бік, щоб він не захлинувся блювотними масами.
Коли свідомість до потерпілого повернулося, його можна напоїти солодким чаєм і забезпечити спокій. Якщо ж людина знаходиться в непритомності більше 5 хвилин, то викликайте «швидку».
Як уникнути втрати свідомості:
Часто в обморок падають при перегріванні та сонячному ударі, перебування в задушливому приміщенні, недостатньому вживанні води, особливо в спеку. Щоб знизити ймовірність непритомності, слід:
- не перебувати під відкритим сонцем тривалий час
- уникати тривалого перебування у задушливому приміщенні
- пити чистої води і не допускати зневоднення
- при перших ознаках непритомності треба сісти або лягти, глибоко подихати
- не закидайте голову назад, якщо вона крутиться
- постарайтеся забезпечити додатковий приплив кисню до тканин: розстебніть комір, зніміть піджак або куртка, ослабте ремінь. Не соромтеся покликати на допомогу перехожих.
Добавить комментарий