
Вдихаючи щодня повітря і речовини, які в ньому містяться, ми особливо не замислюємося про важливість нашої дихальної системи. Між тим, поряд з нами щодня лікують сотні тисяч випадків бронхітів, запалення легень, бронхіальної астми і т. д. фахівці, чия професійна діяльність пов’язана із захворюваннями дихальної системи. Сьогодні, 17 травня, своє професійне свято відзначають пульмонологи.
Лікар-пульмонолог не тільки ставить діагноз і лікує хвороби органів дихання, як і інші медики, пульмонологи проводять безліч профілактичних заходів. Тому давайте в цій статті пригадаємо про важливість дихальної системи та методи профілактики захворювань органів дихання.
Чому важливо піклуватися про здоров’я дихальної системи
Найважливіша функція органів дихання — це газообмін, тобто забезпечення насичення крові киснем і виведення продуктів обміну (вуглекислого газу в тому числі) з організму. Якщо процес газообміну порушений, то настає кисневе голодування (гіпоксія) і в інших органах. Кожен день ми дихаємо запиленим і загазованим повітрям, вдихаючи токсичні речовини. А курці ще добровільно отруюють свій організм смолами, канцерогенами і іншою «хімією», що міститься в сигаретах: практично кожному курцеві відомо, що таке бронхіт курця.
Додати сюди ще простудні та інфекційні захворювання, якими ми вболіваємо досить часто: дихальна система постійно зазнає зверхнагрузки. Тому медики наголошують: будь-яке захворювання легше попередити, ніж лікувати. Ну а якщо ви вже захворіли, то необхідно вчасно лікувати недугу і не допускати його ускладнення.
Профілактика-Специфічна і неспецифічна
Такі інфекційні захворювання органів дихання, як грип, туберкульоз, дифтерію можна попередити за допомогою вакцинації. До обов’язкових щеплень відносяться вакцини від туберкульозу та дифтерії, до необов’язковим – від грипу. Дізнатися детальніше про календар щеплень, показання і протипоказання можна у свого лікуючого терапевта, педіатра або сімейного лікаря. Неспецифічна профілактика — це заходи, спрямовані на зміцнення імунітету та зниження шкідливого впливу на організм різних факторів.
Самий головний ворог здоров’я легенів — куріння
Найбільше дихальна система страждає від куріння. Хронічний бронхіт курця пульмонологи виділяють як окреме захворювання. Курці ризикують захворіти на рак легенів у 30 разів більше, ніж люди, що не палять. Нікотин і токсичні смоли щодня пошкоджують слизову оболонку не тільки легенів курця, але і ясен, гортані, трахеї, порушуючи функції клітин даних органів і викликаючи різні хвороби аж до онкології. Тому пульмонологи радять повністю відмовитися від куріння, а не замінювати сигарети електронними вайперами, кальянами і т. д. Оскільки в них також міститься нікотин або виділяється пар, який псує слизову оболонку рота та інших органів дихання.
Як менше хворіти на бронхіти, пневмонію, алергією і т. д.
Викликати хвороби органів дихання, в тому числі і хронічні, можуть не тільки нікотин, віруси або бактерії. Вдихувані людиною алергени – наприклад, пилок квітучих рослин, пил, промислові викиди в атмосферу, можуть викликати тривалі алергічні реакції і призвести до бронхіальної астми. Для того, щоб знизити шкідливий вплив навколишнього середовища на органи дихання, потрібно:
- використовувати в разі необхідності засоби захисту органів дихання
- регулярно робити вологе прибирання, в ідеалі – мити підлоги слід щодня
- відмовитися від килимів, відкритих книжкових стелажів, великих м’яких іграшок та інших «пилозбірників»
- мати в будинку більше живих рослин
- частіше бувати на чистому свіжому повітрі. Поїздка до моря, відпочинок у лісі, особливо хвойному – хоча б раз на рік. Також хорошої заходом профілактики та лікування хвороб органів дихання є ароматерапія, фізіотерапія та інгаляції з використанням спеціальних приладів – небулайзерів.
- бути фізично активними і правильно харчуватися. Намагайтеся спати не менше 7 — 8 годин, вживати більше свіжих овочів і фруктів. Також укріпити імунітет допоможуть різні вітамінні і
фітокомплекси.
© Будьте здоровi «медаппаратура»
При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на medapparatura.com.ua обов’язкове.
Добавить комментарий