
Почувши від лікаря «у вас — кіста яєчника», жінка починає тривожитися. Оскільки деякі види таких утворень можуть бути злоякісними. Не варто впадати в паніку, оскільки більшість кіст виявляються доброякісними, а методи лікування не завжди розуміють хірургічне втручання. Але кожній жінці важливо знати, чому виникає кіста яєчника, щоб уникнути даного захворювання.
Кіста яєчника – що це і чому вона виникає
Кіста – це поява, яка виглядає як міхур з рідким або напіврідким вмістом всередині. Кісти можуть утворюватися в різних органах, а не тільки в яєчниках. У більшості випадків кіста яєчника ніяк себе не проявляє і виявляється при огляді у гінеколога чи при УЗД-діагностицi. Кісти бувають функціональні та патологічні. Функціональних кіст не варто побоюватися, оскільки вони з’являються і зникають в жіночому організмі кожен місяць у процесі овуляції. Кіста збільшується в розмірі через скупчення всередині її рідини, яка виділяється самим же новоутворенням. Максимальний розмір кісти, якого вона може досягати 7 см в діаметрі.
Найчастіше кісти з’являються з-за гормональних порушень в організмі (переривання вагітності, ендокринні хвороби, ожиріння, безконтрольний прийом гормональних контрацептивів) та при хронічних нелікованих хворобах запального характеру органів малого тазу. Якщо жінка здорова, то кіста самостійно зменшується в розмірах і зникає. Проте так буває не завжди, тому важливо при виявленні кісти яєчника з’ясувати природу її виникнення, розуміти, що робити далі. Оскільки кіста може бути патологічної і виникнути із-за ненормального розподілу всередині клітин яєчника. При поликистозе яєчників утворюються дрібні кісти-бульбашки діаметром 2-5 мм Патологічні кісти можуть бути доброякісними і злоякісними. Але навіть доброякісна кіста патологічного характеру потребує лікування, оскільки вона може призвести до ускладнень. І тоді точно буде потрібно хірургічне втручання.
Як проявляється кіста яєчника і чим вона небезпечна
Кіста може утворитися в різних відділах яєчника і тривалий час ніяк себе не проявляти. Якщо кіста не зникла і продовжує зростати, то з’являються наступні симптоми:
- тягне біль внизу живота і в попереку. Болі можуть посилюватися після фізичних навантажень
- затримка і нерегулярність менструацій
- хворобливість при статевому акті
- вагітність ніяк не настає, не дивлячись на всі зусилля партнерів
- кров’янисті виділення з піхви
- тяжкість і здуття живота
- поганий апетит і почуття швидкого насичення при прийнятті їжі.
Якщо кісту яєчника не лікувати, то можуть виникнути небезпечні для життя жінки ускладнення. Деякі жінки, дізнавшись про те, що освіта доброякісне, відмовляються від лікування в надії що «саме пройде». Однак доброякісна кіста може викликати серйозні ускладнення, такі як:
- розрив кісти
- кровотеча з тіла кісти
- перекручення кісти.
При розриві кісти її вміст потрапляє в очеревину і призводить до перитоніту – запалення в черевній порожнині. Також до перитоніту призводить і перекручення кісти, оскільки тканини яєчника можуть нагноїтися, також до них надходить нормальне надходження крові і розвивається їх некроз – омертвіння.
Лікування і профілактика утворення кісти яєчника
При виявленні доброякісної кісти яєчника розміром до 10 см у більшості випадків призначається лікування і постійне спостереження у лікаря протягом 2-3 місяців. За даний період у більшості випадків кісти зменшуються в розмірах і зникають. Але навіть якщо цього не сталося і лікар призначає хірургічне лікування, то не варто впадати в паніку. Сучасна хірургія дозволяє видалити кісту лапароскопічним шляхом, через маленький розріз на передній стінці очеревини. При цьому функції яєчника відновлюються, а шрами від операції практично не помітні.
Щоб уникнути появи патологічних кіст в яєчнику, гінекологи рекомендують:
- своєчасно лікувати гінекологічні захворювання і коригувати гормональні порушення
- проходити профілактичний огляд у гінеколога не рідше 1 рази в рік
- збалансовано і раціонально харчуватися, вживати більше овочів, менше фаст-фуду і т. д.
- при прийомі гормональних медикаментів дотримуватися всі рекомендації лікаря
- користуватися контрацепцією, щоб виключити аборти
- не перебувати під прямими сонячними променями (не засмагати з 10-00 до 15-00), звести перебування в солярії мінімуму або відмовитися від нього.
© Будьте здоровi «медаппаратура»
При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на medapparatura.com.ua обов’язкове.
Добавить комментарий