Опіки: що потрібно і що ні в якому разі не можна робити

Складно знайти людину, яка б не стикалася в своєму житті з опіками. Ще складніше знайти того, хто знає, як правильно надавати при термічній травмі першу допомогу. Рідко в якій області медицини зустрінеш таку ж кількість помилок і забобонів.
Найчастіше в побуті доводиться стикатися з термічними опіками першого та другого ступеня. Для I ступеня характерні почервоніння і підвищена чутливість шкіри, для II – те ж плюс утворення пухирів. Опіки I ступеня завжди загоюються без рубців. Якщо утворився рубець – значить, був опік як мінімум II-го ступеня. Від того, як ви будете діяти в перші кілька хвилин після події, залежить, наскільки важкою вона в підсумку виявиться, як швидко заживе і залишаться якісь наслідки.

Діяти потрібно не тільки швидко, але й правильно. Опік – куди більш серйозна травма, ніж садно або синяк аналогічного розміру. 30 % шкіри, ураженої опіком I ступеня – привід для http://medapparatura.com.uaрозвитку опікової хвороби. Та ж площа, зайнята опіком ІІ ступеня – вагома причина для летального результату. Плюс у дітей все так чи набагато важче, ніж у дорослих.
Вчимося рахувати ступінь пошкодження

Самий приблизний спосіб оцінити масштаб трагедії – правило дев’яток. За дев’ять відсотків поверхні шкіри припадає на наступні області: голова і шия, груди, живіт, задня поверхня тіла (тут два рази по дев’ять, тобто 18 відсотків), рука, стегно, гомілка і стопа.

Втім, це скоріше «дорослий» метод, який придатний для дітей років з 12 років. До цього пропорції дещо інші, на шкіру голови і шиї може припадати до 20 відсотків від загальної площі тіла.

Можна використовувати долоню потерпілого – вона дуже приблизно відповідає 1 відсотку поверхні тіла. Чим більше цей відсоток, тим швидше можна доставити пацієнта в стаціонар, тому що зростає ризик розвитку опікового шоку – від болю і від масивного викиду в кров продуктів розпаду постраждалих тканин.
Гарячі помилки

Помилка 1. Окріп.

Опік окропом – не тільки самий підступний, але і самий недооцінений. При ньому шкіра прогрівається дуже глибоко, і протягом дуже довгого часу йде вторинне ушкодження. У перші кілька хвилин такий опік виглядає максимум на I ступінь, і на нього можуть просто не звернути уваги.

Помилка 2. Масло.

У будь-якому випадку опік – не одномоментна пригода, а розтягнутий у часі патологічний процес. Пошкодження клітин йде не тільки в момент зіткнення з праскою, плитою або борщем. Навіть після усунення травмуючого агента триває розпочате їм чорну справу – надлишок тепла, отриманий ділянкою шкіри, нікуди не дівається, він передається в більш глибокі шари. Масло або мазі на жировій основі, нанесена поверх опіку, створять ефект теплиці. І замість полегшення ми отримаємо погіршення клінічної картини. Навіть якщо це 100-відсотково натуральне масло обліпихи або «перевірений часом» бальзам «Рятівник».

Помилка 3. Спирт.

Звідки йде повір’я, що опік потрібно протерти одеколоном, лосьйоном, горілкою, зеленкою або будь-який інший спиртсодержащей рідиною – невідомо. Але, по-перше, терти ватою або марлею уражену шкіру – вже не найкраща ідея, больова чутливість на цій ділянці різко підвищена. По-друге, сам спирт володіє вираженою подразнювальною дією, аж до прижигаючого, і властивістю притягувати воду. Тобто він відбирає останню — рідина без того зневоднених клітин.

Помилка 4. Сеча.

Послідовники методу лікування сечею пояснюють її «лікувальне» властивість вмістом в урині гормонів кортикостероїдів, здатних надавати протизапальну дію. Але їх у сечі мізерно мало, зате всяких інших малоприємних речовин, які не сприяють загоєнню рани – хоч відбавляй.

Помилка 5. Бульбашки.

Ранова поверхня під міхуром дуже чутлива до інфекції. Проколоти міхур – значить дати прямий доступ мікробів до цього живильного середовищя. Крім того, загоєння під міхуром йде значно швидше, ніж без нього, більше ймовірність безрубцового загоєння.
Правильна тактика

Охолодити уражену ділянку шкіри. Для цього необхідно помістити руку, ногу або іншу постраждалу частину тіла під струмінь холодної води. І не на 1-2 хвилини, а хвилин на 15-20, поки не вдасться відвести більшу частину надлишкового тепла. Чим холодніше вода, тим краще, відчуття оніміння в даному випадку буде швидше позитивною ознакою, ніж негативним.

Накласти на місце опіку суху недавящу пов’язку, використовуючи тільки стерильні медичні серветки і стерильний медичний бинт. Жодних пластирів, вати і т. п.

Далі, якщо мова йде про дитину до 12 років – краще доставити потерпілого в найближчий травмпункт. Опік, як ми вже з’ясували – травма підступна і розтяжна, всього через годину картина може погіршитися. Нехай розбереться в ситуації фахівець.

Не звертатися до лікаря з більш старшими дітьми можна тільки в тому випадку, якщо немає пухирів. Або (у самому крайньому випадку, якщо до найближчого лікаря півдня на вертольоті) до тих пір, поки рідина всередині пухирів прозора. Як тільки вона стане каламутною або всередині з’явиться кров, треба викликати вертоліт.

Несильний опік I ступеня треба просто не заважати зажити. Міняйте стерильну пов’язку раз на день і не захоплюйтеся препаратами — будь вони супернатуральными або суперхимическими. Якщо дуже хочеться, з третьої доби, коли вже важко щось зіпсувати, можна застосовувати будь-яку «заживляючу» мазь.

Опік ІІ-го ступеня краще взагалі не чіпати. Під бульбашками дуже ніжні грануляції (розростання нової тканини), їх такими речовинами, як достатньо популярний солкосерил, можна пошкодити. І в результаті замість нової ніжної шкіри ми отримаємо рубець тій чи іншій мірі грубості.

Home 2

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Загрузка...

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.

Заказ обратного звонка