
Туберкульоз відомий людству ще з часів кам’яного століття, але навіть сучасне суспільство не застраховане від цієї недуги.
24 березня Всесвітній день боротьби з туберкульозом: в Україні дане захворювання не рідкість, на жаль. Ще з 1995 у країні ця хвороба носить характер епідемії.
Також 24 березня відзначають своє професійне свято фтизіатри, лікарі, які займаються діагностикою та лікуванням туберкульозу. Тому кожному з нас не зайвим буде в цей день ще раз згадати, що таке туберкульоз і як захистити себе і своїх близьких від цього серйозного захворювання.
Туберкульоз може бути небезпечним для кожної людини
Захворювання викликає мікобактерія Коха: даний збудник названий на честь бактеріолога Р. Коха, який відкрив туберкульозну паличку ще в 1882 році. У більшості випадків захворювання вражає легені, але також може поширюватися і на інші органи – кістки, шкіру, очі, сечостатеву систему та ін. Бактерії потрапляють в організм від інфікованої туберкульозом людину з відкритою формою захворювання повітряно-крапельним шляхом при розмові або чханні. Туберкульоз часто маскується під інші захворювання і протікає в прихованій формі. Як відзначають фтизіатри, незважаючи на сучасні методи лікування та діагностики туберкульозу, досі не вдалося перемогти хворобу.
Такі труднощі пов’язані як з мутацією мікобактерій та виробленню у них імунітету до протитуберкульозних препаратів, так і з легковажним ставленням до профілактики даного захворювання серед населення. Туберкульоз давно перестав бути недугою бідних або бездомних: крім низького рівня життя і неповноцінного харчування до розвитку туберкульозу призводить нехтування профілактичними оглядами, низький імунітет, шкідливі звички, особливо куріння. Туберкульоз буває первинним і вторинним. Багато хто з нас перехворіли первинною формою туберкульозу
(особливо в дитячому віці), навіть не знаючи про це. Сильна імунна система і хороша якість життя допомагають впоратися з інфекцією. Крім того, інфіковані паличкою Коха понад 90% українців, але занедужує далеко не кожен.
Як розпізнати туберкульоз ?
Початкові симптоми туберкульозу можна сплутати з ознаками застуди чи ГРВІ. Людина постійно відчуває себе слабким і «розбитим», до вечора його починає трохи морозити, вночі виникає зайва пітливість, можуть снитися кошмари. Температура може бути субфебрильною (37,2-37,5 градусів) або доходити до 38 градусів. Починається невеликий сухий кашель, який поступово посилюється, найбільше — вранці.Якщо хворобу не лікувати, то хвороба прогресує, починають проявлятися такі симптоми:
- блідість шкіри обличчя і поява характерного рум’янцю на щоках. Особливо блідим і змарнілим людина виглядає при хронічній формі туберкульозу
- різка втрата у вазі
- гарячковий стан: затяжна субфебрильна температура тіла з часом переходить в фебрільну – від 39 градусів і вище
- кашель, який з сухого переходить у мокрий і супроводжується рясною мокротою. Якщо у мокроті з’являється кров, то даний симптом вказує на освіту в легкому інфільтрату. При відкритій формі туберкульозу бактерії вільно виділяються в навколишнє середовище: такий хворий може заразити від 10 до 50 чоловік в рік.
Профілактика туберкульозу: хто в групі ризику
Захворюваність на туберкульоз сильно залежить від захисної сили організму. Сильний імунітет здатний впоратися з хворобою і придушити розмноження мікобактерій. Більше інших ризикують захворіти на туберкульоз:
- палять і вживають алкоголь люди
- сидять на дієтах або голодуючі
- не дотримують особистої гігієни
- люди, які постійно перебувають у стресі, не які висипаються і повноцінно не відпочиваючі.
Методами профілактики туберкульозу є імунізація та проходження флюорографії – рентген дослідження легенів. Вакцина БЦЖ входить в список обов’язкових щеплень і вперше проводиться ще в пологовому будинку на 2-7 добу після народження дитини. Далі дітям у відповідності з календарним планом проводять реакцію Манту (відома нам з дитинства «гудзик»). Якщо реакція Манту негативна, то роблять повторну ревакцинацію.
Починаючи з 15 років, методом ранньої діагностики туберкульозу є флюорографія легенів. Це обстеження дозволяє виявити хворобу на ранніх стадіях, тоді розпочате лікування буде більш успішним. Медики настійно рекомендують проходити флюорографію 1 раз в рік. А при тривалому кашлі негайно звернутися до сімейного лікаря або терапевта.
© Будьте здоровi «медаппаратура»
При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на medapparatura.com.ua обов’язкове.
Добавить комментарий