УЗД : Коли його потрібно робити і чого побоюватися?

Давайте спробуємо розібратися: що таке ультразвук взагалі та ультразвукове дослідження зокрема? Навіщо УЗД вагітнiй жінці? Якими можливостями володіють сучасні УЗД-апарати? На ці та інші питання ми сьогодні знайдемо об’єктивні відповіді. Адже безпека обстеження хвилює кожну жінку, що планує стати мамою.

Ультразвук присутнiй в нашому житті практично повсюдно – від виробництва до побуту. Відомо, що ультразвук використовують для одержання аерозолів, знищення мікроорганізмів, стерилізації інструментів, зварювання металів, різання каміння… і для обстеження і лікування організму людини.

Ультразвукове дослідження (УЗД) включають в діагностику вагітної жінки. «Що буде з моїм малюком після УЗД? А раптом настільки потужний ультразвук зашкодить моїй дитині?», – такі страхи долають вагітних жінок біля кабінету ультразвукової діагностики (УЗД).

 

Ультразвук в промисловості і в медицині – в чому відмінності?

 

«Чи безпечно УЗД для матері і дитини?» – це питання найчастіше задають фахівця дбайливі батьки, які, ймовірно, чули про використання ультразвуку не тільки в медицині, але і в різних галузях виробництва.

Ультразвук – пружні коливання в середовищі з частотою від 20 кГц до 1 ГГц. Ці звукові хвилі не здатні чути людей. Вчені виділяють низькочастотні ультразвукові коливання (до 100 кГц), які поширюються контактним і повітряним шляхом. Саме вони беруть участь в різних технологічних процесах: механічна і термічна обробка матеріалів (надтвердих сплавів, алмазів, кераміки та ін), зварювання, очищення, стерилізація. А ось для діагностики і терапії різних патологій застосовують високочастотні ультразвукові коливання (100 кГц-100 МГц і вище), які поширюються тільки контактним шляхом. Такий ультразвук не має руйнівну дію і безпечний для людини.

Якщо говорити про ультразвукове дослідження вагітних, то в гінекології та акушерстві використовують два види датчиків УЗД-апарату: трансабдомінальний (анатомічні особливості, внутрішні органи плоду) з частотою 3-7 МГц і трансвагінальний (ранні терміни вагітності, патології жіночих статевих органів) – 4-9 МГц.

Подібно до будь-якого звуку, ці частоти безболісно проникають крізь будь-які перешкоди, почасти відбиваючись від них. Під час УЗД випускається датчиком ультразвук проникає крізь шкіру і відбивається від внутрішніх органів людини, кожен з яких має свою щільність. Відбитий від органів ультразвук шляхом перетворення представляє зображення внутрішніх органів людини на екрані. Під час обстеження ультразвук не фіксують тривало на конкретній ділянці тіла, тому він швидко розсіюється в процесі руху датчика і не завдає шкоди організму.

Навіщо і коли вагітній жінці потрібно робити УЗД?

Наказом Міністерства охорони здоров’я України № 417 від 15 липня 2011 року «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні» встановлено: майбутня мама повинна проходити 3 планових ультразвукових досліджень протягом вагітності.
Навіщо вагітній жінці робити УЗД?
Перше УЗД(11-14 тиждень) є одним з достовірних способів підтвердження зародження нового життя нарівні з клінічними аналізами сечі, крові та тест-смужками для визначення вагітності. Крім цього, дане дослідження допомагає виявити позаматкову вагітність на ранніх стадіях, коли хірургічне втручання допоможе запобігти небезпечні для життя жінки наслідки – розрив маткової труби, внутрішня кровотеча і навіть смерть. При правильній локалізації ембріона можна побачити серцебиття: якщо б’ється не одне, а два, три серця, значить, Вас очікує подвійне, потрійне щастя – близнюки, трійнята.

Друге УЗД(18-21 тиждень) необхідно для відстеження нормального внутрішньоутробного розвитку малюка. На даному етапі вагітності визначають або виключають серйозні патології розвитку плоду, в тому числі на хромосомному рівні – наприклад, синдром Дауна. Для цього вимірюють товщину комірцевого простору, а також визначають довжину і кількість кісток носа, оцінюють параметри кровотоку у венозному протоці ембріона і розміри ембріона. Фахівець УЗД вивчає анатомічні структури плода: головний мозок, серце (можуть бути такі пороки, як дефект міжшлуночкової перегородки, коррегированная транспозиція магістральних судин), хребет, сечовий міхур, а також особа, кількість пальців і т. д.

Відзначимо, що деякі аномалії сучасна медицина оцінює як сумісність з життям. Наприклад, грижі передньої черевної стінки при нормальному хромосомному наборі можна успішно прооперувати після народження дитини, а в поєднанні з синдромом Едвардса ця патологія не залишає шансів на порятунок дитини.

У деяких випадках акушери-гінекологи призначають для підтвердження або виключення ризику УЗД з використанням допплера. Доплерометрія завдяки кольоровому картуванню показує швидкість кровотоку в судинах матері, плаценти, пуповини, в камерах серця плоду (гемодинаміка), що дозволяє судити про кровообігу, харчування всіх клітин плоду, киснем і передбачити гіпоксію.

Ультразвукове дослідження вагітної жінки дозволить точно визначити вік плоду і, відповідно, дату пологів, а також можливість лікування плода, якщо виявлені відхилення. У будь-якому випадку ультразвукове дослідження дає майбутнім батькам максимальні і об’єктивні знання про здоров’я дитини ще до її народження. Крім того, зараз у Вас є унікальна можливість побачити повністю на екрані УЗД-апарату Вашого малюка і зробити його перше фото. Вже видно стать нового члена сім’ї.

Третє УЗД (32-36 тиждень) – діагностика підготовки дитини до довгоочікуваного появи на світ. Фахівець бачить розташування плода, його вага, кількість і прозорість навколоплідних вод, оцінює зрілість плаценти і легень, а також темпи зростання малюка.

Всесвітня організація охорони здоров’я у звіті 875 за 1998 рік встановила, що ультразвук абсолютно нешкідливий: «Діагностичне ультразвукове дослідження плода визнається безпечним, ефективним і високого ступеня гнучким способом отриманням зображення, що дозволяє виявити клінічно істотну інформацію про більшість частин тіла швидким і рентабельним способом».

Таким чином, сучасні досягнення медицини в області діагностики, включаючи УЗД, не створюють, а усувають страхи майбутніх батьків. УЗД гарантує визначеність, точність і швидкість обстеження, а отже, збільшує шанси на появу здорового потомства.

 

Якими можливостями володіють сучасні УЗД-апарати в гінекології акушерстві?

 

Єдиним випадком, коли УЗД може бути протипоказано вагітній жінці, є гіперчутливість матки. Якщо матка вагітної жінки під час впливу ультразвуку приходить в тонус, що провокує загрозу переривання вагітності на ранніх стадіях, то УЗД скасовують – до періоду нормалізації тонусу матки.

Нагадаємо, що без цього дослідження неможливо відстежити правильність розвитку плода. На думку акушерів-гінекологів, подібні випадки, скоріше, виключення з практики, зумовлені індивідуальними особливостями пацієнток. Найчастіше УЗД стає необхідною діагностикою майбутньої мами, яку безболісно, безпечно і максимально комфортно оглянуть на сучасних УЗД-апаратах.

Наприклад, відомий апарат УЗД SLE-901(CD) виробництва Латвії за роки служби в країнах СРСР встиг завоювати визнання і довіру фахівців. Ця машина ідеально підходить для акушерства і гінекології, маючи повні пакети програм для вимірювань і обчислень параметрів плода і новонародженого. Прилад дає можливість отримати на екрані монітора ультразвукове зображення в реальному масштабі часу в різних режимах, в тому числі 3D. Це – зображення плоду в тривимірному просторі.

А ось нова модель – апарат УЗД Chison i7 (Китай) – дозволяє отримати і 3D і 4D. УЗД плоду в 4D – це можливість побачити посмішку своєї дитини ще до появи на світ. Такі досягнення нашого часу варто розцінювати не тільки як примха майбутніх батьків зберегти перші кадри життя малюка до його народження, а, насамперед, як медичну необхідність. Зображення плоду в тривимірному просторі і в 4D допомагає лікарю краще побачити в деталях, скажімо, порок серця, головного мозку дитини, особливо на екрані Chisoni7 в 19 дюймів.

Мають відмінності УЗД-апарати і призначення. Для кабінетів УЗД ідеально підійде Chison i7. А ось переносний ультразвуковий сканер SLE-901(CD) зручний для стаціонарів. Сьогодні в акушерській практиці нерідкі випадки, коли вагітну жінку за медичними показниками (резус-конфлікт, цукровий діабет, передлежання плаценти, гестиоз, фізичні травми, попередні невиношування тощо) направляють на зберігання на період від 3-х днів до 40 тижнів. Іноді майбутній мамі забороняють вставати з ліжка, бо зайвий необережний рух може нашкодити малюкові.

Тоді всі необхідні дослідження, включаючи УЗД, проводять безпосередньо у палаті. Крім того, виникає потреба ультразвукової діагностики та під час пологів. Наприклад, УЗД допомагає подивитися розмір і стан рубця на матці у жінки, перші пологи якої пройшли за допомогою кесаревого розтину, а повторно вона бажає народжувати природним шляхом. Тому переносний апарат УЗД сьогодні обов’язковий у всіх пологових будинках.

На завершення нашого огляду хотілося б відзначити, що численними дослідженнями доведена безпека УЗД для матері і дитини. За медичними показниками для одних породіль достатньо 3-х планових обстежень, а для деяких важливо проводити УЗД при вагітності значно частіше (наприклад, при плацентарній недостатності плоду, резус-сенсибілізації). Якщо в інших напрямках медицини УЗД є додатковим методом діагностики, то в акушерстві часом – єдиним.

Так що, милі жінки, майбутні мами, не відмовляйтеся від ультразвукової діагностики і довіряйте фахівцям. Не позбавляйте себе знання та впевненості, а свого малюка – шанс на здорове життя.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Загрузка...

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.

Заказ обратного звонка